Torrent Yasal Mı?

Torrent Yasal Mı?

Torrent yasal mı
Torrent yasal mı

İnternetin çok hızlanması ve limitlerin çok fazla artması ile, yurtdışında olduğu benzer biçimde ülkemizde de, BitTorrent sistemi ile dosya paylaşımı kullanımı, ciddi oranda arttı.İnternetin çok hızlanması ve limitlerin çok fazla artması ile , dünya genelinde olduğu kadar Türkiyede de, BitTorrent alt yapısı ile dosya paylaşımı faaliyeti, ciddi anlamda artış gözlemlendi.

BitTorrent dosya paylaşımının bu kadar çok  popüler olması, sadece Türkiye için değil, yurt dışının tamamında da, kopya içerik ve dosya paylaşımlarını ciddi ölçüde hararetlendirmiş oldu.

Bu bakış açısı ile düşünmeye devam eder isek, Torrent kelimesi kullanındığı zaman akıllara hemen “Korsan İçerik” çağrışımına neden olduğu aşikar. Fakar asıl gerçek olan; Torrent ve Korsan İçerik kelimeleri, aynı cümle içinde bile kullanılamayacak kadar bir birinden farklı kelimlerdir.

Toparlayacak olursak konuyu Torrent paylaşma tekniğini sadeleştirdikten sonrasında, Torrent’in niçin korsan içerik ile özdeştirildiği ve aslen durumun iyi mi olduğuna geçmek gerekiyor.

Bilinmiş olduğu gibi söz konusu web olduğu zaman, “ulaşılamaz” yada “sadece ücretli” sıfatları, pek de aslını yansıtmaz bir hale gelebiliyor. Filmler, lisanslı yazılımlar, erişkin içerikler ve pek daha fazlası, internet siteleri aracılığı ile gayrı resmi olarak dağıtılabiliyor. Bu kullanıcılara dağıtımı yapılan dosyaların veri boyutlarının son zamanlara aşırı derecede çok yüksek boyutlara çıkmasıda, Torrent sitelerini popüler bir kanuna aykırı dosya paylaşım aracı olmasına neden olmuştur..

Günümüzde “Torrent Sitesi” olarak malum biroldukça farklı yerli ve yabancı internet sayfası, bahsi geçen ve paylaşımı yasak olan bu içerikleri kullanıcılara, Torrent indir tekniği ile ulaştırıyor. Durumunun böyle olması da, aslına bakarsak Torrent sistemini bir korsan içerik platform mu değil, bir aracı haline getiriyor.

Açıkcası yapılan bu açıklalardanda anlatılmak istenen Torrent, sadece bir dosya paylaşım aracı hismeti olarak görünüyor. Ayrıca gönderilen içeriklerin ne bir sunucusunu tutuyor ne de bir tanıtımını yapıyor. Ancak vaat etmiş olduğu verimli paylaşım tekniği ile, korsan içerik paylaşımını da, ciddi ölçüde arttırmış oluyor.

Kabahatli Torrent mi?

Belirli zamanlarda, korsan dosyaların çoğunlukla Torrent sistemlerine yüklenmiş olmasından dolayı, hemen BitTorrent sisteminin yasaklanması tartışmalarına şahit olmak mümkün oluyor. Sadece belirtildiği benzer biçimde burada Torrent, yalnız bir “aracı” sıfatını taşıyor.

Ayrıca bu açıklamaları ile olarak belirtmem gereekiyor ki BitTorrent dosya paylaşım metodu, birçok farklı resmi dosya paylaşımcısı tarafından da çoğunluk ile aktif bir şekilde kullanılıyor. Örnek vermek gerekirse; Linux dağıtımları-Ubuntu-, Blizzard-wow- ve Opera gibi büyük dağıtıcılar, kullanıcılarına .Torrent uzantılı indirme linklerini alternatif olarak sunuyorlar.

Linux ve Blizzard gibi dev firmaların bile, bazı zamanlar sunucularını aşırı yormaktan ve kullanıcılarını mağdur etmekten kaçınarak Torrent sisteminin nimetlerinden faydalanmak istemesi, Torrent yasal mı sorusuna, dolaylı yoldan yanıt da vermiş oluyor.

Konuyu toparlamak gerekirse Torrent paylaşım sistemi, tek paşınasadece bir paylaşım metodudur. Ancak bu metodun hangi amaç ile  kullanılıyor olması Torrent sisteminin adını, şaibeli yollara doğru kaydırmıyor da değil…

Bu kadar rahat ve verimli dosya paylaşım özelliği sayesinde Torrent, geleceğinin ne kadar berrak olduğu sorusuna cevabı ise, ne yazık ki korsan içeriklerin aşırı derecede kullanılmasından dolayı,  şu an için cevap bulamıyor olacak.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi. Üye olarak yorum yapabilirsiniz. *

You must be logged in to post a comment.